BAŞKANDAN

Gücümüzün ve Değerimizin Farkında Olmalıyız

Küresel daralma dünyayı oldukça zorluyor. Kronikleşen siyasi ve ekonomik sorunlar ilk elden işadamlarını etkiliyor. Dünya ticaret ve sanayi tarihi şimdiye dek geçmediği bir darboğazın girdabında boğuşmakta. Bilinen çözümler devleşen sorunlar karşısında çaresiz. Gerekli reformların ötelenmesi birey ve kurum bazında işsizliğin artmasıyla sonuçlanıyor. 2008 küresel krizini yapmacık oyunlarla geçiştiren dünya, reel ekonomik dinamiklerin ortaya çıkaracağı sonuçlarla er ya da geç yüzleşmek zorunda. Yaşanan sorunların temelinde de hep bu gerçek yatıyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, küresel güçler arasında süregelen ekonomik ve siyasi rekabet ve çıkar kavgalarının doğurduğu acımasız savaşlar dünyanın geldiği bu karanlık noktanın baş müsebbipleri. Her şeye rağmen bu amansız hengame içerisinde var olmaya çalışan, üreten ve işleyen iş adamları ise maalesef sorunlar listenin son sırasında bulunuyor. Halbuki birçok meselenin çözüm ekseni bu ince çizgiden geçiyor. Ülkeler arasındaki dostluğun ve işbirliklerin yegane kaynağı, kültürel paylaşımların çıkış noktası ve kardeşlik köprülerinin temeli olan unsur kuşkusuz “ticaret”tir.

Laleli olarak bizler ülkemizin adeta vitrini konumundayız. Gelen misafirlerimiz bizim davranış ve ticari geleneklerimize göre ülkemizi değerlendiriyor, seviyor ya da sevmiyor. Bu anlamda büyük bir sorumluluğumuz olduğu yadsınamaz bir gerçek. Süreç içerisinde birçok farklı ülke ile ticari ve dostluk ilişkileri geliştiren Laleli bugün bambaşka bir dönemden geçiyor. Geleceğini ve ufkunu baştan resmedip, kendi yolunu kendisi çiziyor. Önünde bir dolu fırsat, birçok kazanç kapısı mevcut.

Ay içerisinde Afrika ülkeleri, Avrupa ve Uzak Doğu’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaretler bizlere bu fırsatları tekrardan göstermiş oldu. Özellikle Çin’de gördüğümüz ve kurumsal logolarına kadar bölgemizin bir nevi ticari imitasyonu diyebileceğimiz  “Laleli Bazaar” yaptığımız işlerin ne kadar doğru olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu. Laleli’nin gücü ve etkisinin hatta yalnızca isminin bile ne kadar değerli olduğunu bir kez daha idrak etmiş olduk. Bu anlamda yolumuza hız kesmeden, büyük bir gayret ve özveriyle devam etmeliyiz. Geldiğimiz noktada artık potansiyelimizin bilincinde olmalı, yaşanan geçici krizlerin Laleli’nin parlak geleceğine olan inancımızı etkilemesine izin vermemeliyiz. Laleli, hazır giyim, turizm, lojistik ve tarihi potansiyeliyle dünyada bir eşi benzeri daha olmayan seçkin bir bölgedir. Çin gibi dünyanın uzak diyarlarında dahi bu marka değeri bir şeyler ifade ediyorsa doğru yoldayız demektir. Yeter ki azmimizi ve birliğimizi bozmadan yolumuza devam edebilelim.

Her zaman belirttiğimiz gibi dünya önemli bir eşikten geçiyor. Bu değişim ve dönüşüm yepyeni bir süreci de beraberinde getirecektir. Bizler sebat ve inançla yolumuza devam edersek ülkemiz de bu yeni düzende hak ettiği o güçlü ve etkili konuma ulaşacaktır. Bu niyet ve temennilerle sizleri selamlıyor, baharın ülkemizde ve dünyada barış türkülerinin habercisi olmasını diliyorum.

Giyasettin Eyyüpkoca

Bu Haberi Paylaş: