BAŞKANDAN

“Laleli” ne demektir

Laleli gibi küresel ilişkileri yoğun bir ticari yapı, ister istemez dünyadaki gelişmelerden olumlu ya da olumsuz anlamda etkilenmektedir. Eğer dünya çapında bir oyuncu olacağım diyorsanız bu durumla yüzleşmeniz kaçınılmazdır. Laleli’den dünyanın farklı köşelerine uzanan her bir ürün, o ülkeyle bizleri bir yerde buluşturmaktadır. O ülkenin derdi derdimiz, sevinci sevincimiz olurken karşılıklı ilişkilerimizi güçlü ve diri tutmak adına her bir ferdimiz azami gayret göstermektedir. Tıpkı ülkemizin gönüllü birer ticaret elçisi gibi Laleli’nin her bir ferdi bu potansiyeli büyütebilmek adına gayret sarf etmektedir. Bu anlamda gerek çevre ülkeler gerekse de uzak coğrafyalarla ülkemizin yürüttüğü diplomasinin önemi Laleli’deki ticarete birebir etki etmektedir. Bu duruma en basit anlamda Rusya ile yaşanan uçak krizinde şahit olduk.

Ülkemizin jeopolitik avantajlarının yanı sıra etrafında sönmek bilmeyen ateş çemberi bizleri sürekli dinamik ve değişken bir dış politika yönetimine sevk etmektedir. Büyük efor gerektiren ve yönetilmesi hiç de kolay olmayan bu diplomasi trafiğinde şüphesiz Laleli’deki firmalarımıza da büyük görevler düşmektedir. Ülkeler arası ticaretin gelişmesi o ülkeler arasında dostluğun pekişmesi anlamına gelir. Ticaret artarsa karşılıklı anlayış artar, ekonomiler birbirine entegre oldukça insanlar birbirini daha iyi tanır, anlar. Bu açıdan Laleli’nin ülkemize ekonomik, sosyal ve döviz noktasında sunduğu katkıların yanı sıra ülkemizin dış ilişkilerine de etkisi büyüktür. Türkiye’de üretilen ürünlerin adeta vitrini olan Laleli bu ürünleri küresel alıcılarla buluştururken aynı zamanda Türkiye’nin fahri anlamda tanıtımını da gerçekleştirmektedir. Bölgemizde konaklayan misafirlerimize ülkemiz insanının hoşgörüsünü ve saygısını sunarken lojistik firmalarımız yoluyla ne kadar emin ve de güvenilir olduğumuzu tasdik etmektedir. Hizmet sektörlerimiz aracılığıyla misafirperverliğimizi ve içtenliğimizi gönüllere nakşediyor, sokaklarımızın mimari ve teknik gelişmişliğiyle de ülkemizin konfor ve  insana saygı ilkesini görenlere anlatıyoruz. Bu açıdan Laleli’yi salt döviz getiren bir ticaret merkezi olarak görmek özünde yanlış bir değerlendirme olacaktır. Laleli, gelen ziyaretçilerinin nezdinde yalnızca bir ticari bölge olmaktan öte sembolik anlamda Türkiye’yi temsil etmektedir. Böyle değerlendirdiğimizde hem bizlerin hem de ülkemizin Laleli’ye karşı büyük bir sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Laleli olarak bizler iyi, doğru ve özverili olursak gelen alıcılar ve misafirler nezdinde Türkiye kazanacaktır. Antalya turizminde BDT ülkelerinin yıllara yaygın artan ilgisi ve bu sürece Laleli’nin katkısı şüphesiz ki yadsınamaz bir gerçektir. Laleli tıpkı bir cazibe merkezi gibi sahip olduğu çekim kuvvetini ülkenin her sathında katma değere dönüştürmekte, bu sayede ülkemizin kalkınmasına her anlamda omuz vermektedir.

Bizler LASİAD olarak bu süreci ta en başından beri birebir yaşıyor, hissediyor ve her platformda bu gerçeği dile getiriyoruz. Hiç de kolay olmayan bu görevin ağır sorumluluğunu her saniye ve her an omuzlarımızda taşıyor ve sürekli bu bilinçle hareket ediyoruz. Doğruları iyiliğe, yanlışları mümkün olabilecek en naif telafilerle hoşnutluğa dönüştürmeyi ve Laleli’ye gelen misafirlerimizi evlerine daha mutlu, daha keyifli ve daha memnun göndermeye azami gayret ediyoruz. Bunu yapmaya mecburuz çünkü burası Laleli. Burası İstanbul’un kalbi. Burası dünyanın en büyük açık hava turizm, ticaret ve lojistik merkezi.

Ay içerisinde gerçekleştireceğimiz Olağan Genel Kurulumuz yoluyla yeni bir döneme girmiş olacağız. Bu vesileyle benimle geçmişten bugüne bu yolculuğu paylaşan tüm yol arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza gönülden başarı, azim ve gayret diliyorum. Gerçekleşecek İstanbul seçimlerinin memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Saygılarımla,

Giyasettin Eyyüpkoca

Bu Haberi Paylaş: