BAŞKANDAN

Hayalden gerçeğe uzanış

Her şey önce hayal etmekle başlar. Bir baba küçük çocuğuna bakar ve onun büyüdüğünde nasıl birisi olacağını hayal eder. Bir iş adamı yatırım yapmadan önce düşler, tasarlar. Bir film rejisörün, bir kitap yazarın, bir maç teknik direktörün zihninde dolaşmadan ve planlanmadan yaşam bulmaz. Hayal etmeden hiçbir şeyi başarmak mümkün değildir. Dünya’da devrim niteliğinde gerçekleşen her obje ve olguda onu hayal eden bir hayalperestin ya da dâhinin izi vardır. Bu yüzden ünlü fizikçi Albert Einstein’in dediği gibi “hayal gücü bilgiden daha önemlidir”.

Bundan tam sekiz yıl önce LASİAD olarak bizler de bir hayal kurduk. Bu hayalimiz o zamana dek ortaya konmamış, denenmemiş bir şeydi. Laleli’nin marka algısının sorgulandığı bir dönemde bambaşka bir proje düşledik. O gün için ütopik bir taslak olan proje tam sekiz yıl sonra Laleli’nin dünya vitrininde yer aldığı en önemli organizasyonlardan birisine dönüşüverdi. O günün hayali bugünün en kıymetli değerlerinden birisi oldu. Bu hayal; 5-9 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz 8.Laleli Fashion Shopping Festival.

Bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiğimiz bu festivalle Laleli hem moda hem de ticari konseptte yepyeni bir kulvara yelken açtık. Dünyanın birçok farklı ülkesinden Laleli’ye gelen profesyonel alıcılar yoluyla festivalimiz hem moda hem de ticari anlamda bölge firmalarımıza bambaşka bir deneyim yaşattı. Her zaman söylediğimiz gibi Laleli, Dünya’nın en büyük açık hava moda ve alışveriş merkezi olduğunu bir kez daha ispatlamış ve mühürlemiş oldu.

Bu tip organizasyonlarda en önemli unsur şüphesiz ki devamlılıktır. Ülkemizin özellikle son on yılda yaşadığı ve bölgemizi derinden etkileyen uçak krizi, darbe girişimi, ekonomik saldırılar, kur savaşları, terör saldırıları ve uzun seçim süreçlerine rağmen yılmadan, yorulmadan yolumuza devam etmeyi bildik. Bunu yaparken hem bölgemizi güçlendirmeyi hem de yorgun ülkemize moral ve motivasyon yüklemeyi amaçladık. Bugün gerçekleştirdiğimiz her proje Laleli’nin geleceğine uzanan birer mirastır. Bu festival özelinde bölgemiz ticaretinin daha stabil ve rantabl olması adına atılmış önemli imzalardır. Bu nedenle bu etkinliği fazlasıyla önemsediğimizi belirtmek isterim.

Laleli’nin birliği, beraberliği, geleceği, ticari ve turizm potansiyeli adına kritik öneme sahip bu festival ülkemiz ve de İstanbul’un marka değeri açısından da fazlasıyla kıymetlidir. Dünya moda ve festival takvimlerinde yerini alan bu önemli organizasyon yoluyla hem Laleli’yi tanıtıyor hem de bölgemizin ticari perspektifini daha ileriye taşımış oluyoruz. Laleli’yi ilk kez keşfedecek alıcılar umuyorum ki uzun yıllar boyu sürecek önemli işbirliklerine imza atacaklardır. Önemli iş bağlantıları kurulup Laleli’nin çıtasını daha da yukarıya taşıyacak bir ticari vizyonu hep birlikte inşa edeceğiz. Hayalden gerçeğe dönüşen bu önemli organizasyon Laleli’nin misyonuna ve gelecek vizyonuna çok değerli katkılar sunacaktır.

Maalesef ülkemiz başlanan ama süreç içerisinde yarım bırakılan birçok organizasyonla dolu. Devamlılığın olmadığı her etkinlik sağladığı geçici katkılardan ziyade geleceğe bıraktığı korku ve kaygılarla özünde zarar niteliğindedir. Doğru ölçülmeyen, hesaplanmayan ve inandırıcılığı düşük her iş akamete uğramaya mahkumdur. Bu açıdan Laleli’mizin ve LASİAD’ımızın gerçekleştirdiği bu organizasyon Laleli’deki tüm fertler adına gurur vesilesidir. Bunu hep birlikte başarıyor, sevincini ve coşkusunu beraber yaşıyoruz. Laleli’yi dünyaya tanıtan bu organizasyon netice itibariyle en küçüğünden en büyüğüne tüm firmalarımıza katma değer oluşturan bir domino taşı niteliğindedir. Bu yüzden LASİAD olarak Laleli’nin geleceğine emanet edeceğimiz en kıymetli eserlerden birisi işte bu festivaldir.

Laleli olarak bir olmanın, birlik olmanın ne demek olduğunu bir kez daha hissettik ve yaşadık. Bu vesileyle ta ilk günden bugüne değin festivalimize destek olan herkese en derin şükranlarımı sunuyorum. Bize inanan, bize güvenen ve de bizimle birlikte yol alan tüm dostlarımıza can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Gıyasettin Eyyüpkoca

Bu Haberi Paylaş: