BAŞKANDAN

Avrupa'nın Yükselen Değeri Türkiye

Türkiye, hem 2010 hem 2011’de Avrupa’nın en hızlı ve istikrarlı büyüyen ülkesi olurken dünyada da bu anlamda ikinci sırada yer aldı. İhracatımız gerek genel toplamda gerek hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe arttı. Tüm bunlara yüksek genç nüfusumuz, istikrarlı siyaset ve liberal ekonomimizi de ekleyince Türkiye’ye yönelik DYY/Doğrudan Yabancı Yatırımlar, UNCTAD’ın Dünya Yatırım Raporu’nda da gösterildiği üzere 2011 yılında artış gösterdi. Bundan tekstil ve giyim sektörlerimiz de hem kumaş üretimi, hem aksesuvar, hem hazır giyim, konfeksiyon, hem deri ürünleri anlamında pay alıyor. Her geçen gün bir ünlü dünya markası gerek fabrika, gerek mağaza açmak, gerek bayiler bulmak maksadıyla yatırım için Türkiye’ye yöneliyor. Sektörümüz AR-GE, ÜR-GE ve innovasyona verdiği önemi pazarlamayla da buluşturarak dünyaya her geçen gün daha kaliteli ürün ve hizmet sunuyor ancak firmalarımızın pek çoğu, bunlar için gerekli planlamaları hayata geçirebilmeyi mümkün kılacak kurumsallaşmaya yeterince eğilmiyor. Kalıcı olmak istiyorsak, önümüzdeki asıl konu; kurumsal bir yapıya yönelip tasarım-planlama, üretim, tanıtım-pazarlama ve lojistiğe kadar tüm bileşenleri sinerji içinde hayata geçirebilmektir.

Dernek olarak bu konularda yön gösterici olmak üzere çalışmalar yaparken ayrıca bölge sorunlarıyla ilgilenmeyi de sürdürüyoruz. Bu bağlamda başlayan alt yapı ve yol düzenleme çalışmalarının en verimli ve fakat mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını sağlamak üzere önerilerimizle birlikte gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Bir yandan da bölgemizde çalışan yabancı işçilerin sorunlarıyla ilgili gerek Türk, gerek ilgili ülkelerin makamlarıyla girişimlerde bulunuyoruz.

En çok iş yaptığımız ülkelerden Rusya’da seçimler yaklaşıyor. Biz kendisini desteklediğimizi bildirmek üzere hali hazırdaki Başbakan Putin’e bir mektup göndermiş durumdayız. Şubat ayında yapılan seçimlerde %97’nin üzerindeki bir oyla görevine yeniden seçilen Türkmenistan Başbakanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a da tebriklerimizi ilettiğimizi söyleyelim.

Her şey, kalıcılık adına gerekli adımları atmış, kurumsallaşmış bir Laleli için…

Giyasettin Eyyüpkoca

Bu Haberi Paylaş: