Lasiad

TÜRK - RUS KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI SONA ERDİ

Blog Single

Nisan 2018’de Rusya'nın başkenti Moskova'da Büyük Tiyatro'daki, "Truva" operasıyla açılışı gerçekleştirilen 2019 Türkiye-Rus Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı, 8 Ocak Çarşamba akşamı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda sahnelenen "Rus Mozaiği" adlı gösteriyle sona erdi.

Kapanış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky'inin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Renkli görüntülere sahne olan geceye, LASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Soylu Karabağlı katıldı.

İki ülkenin halklarının bağlarının güçlenmesi amacıyla kültür, sanat ve turizm alanında onlarca önemli etkinliğin gerçekleştirildiği bu özel yılın kapanış programı kapsamında Pyatnitskiy Rus Halk Korosu, Faizi Gaskarov Devlet Akademik Halk Dans Topluluğu, Nokhcho Ulusal Dans Topluluğu, balalayka virtiözü Viktor Oleknoviç, Tatar divası Elmira Kalimullina ve ağız kopuzu sanatçısı Olena Uutai sahne aldı. Gecede geleneksel ve kültürel oyunlar sergilenerek türküler seslendirildi.

 

Bu haberi paylaş