Dünya Değişiyor, Ya Biz?

Uzun süredir dünyanın değiştiğini, dönüştüğünü, küresel güç ve dengelerin yeniden şekillendiğini, bu kırılmanın da global anlamda yepyeni bir süreci beraberinde getireceğinden bahsediyoruz. Arap Baharı ile birlikte Orta Doğu’da oluşan istikrarsız ve belirsiz durum, Ukrayna’da yaşanan son devrim ve ardından Rusya’nın Kırım’ı ilhakı, Donetsk ve Lugansk’taki ayrılıkçı çıkış ve yaşanan savaş, İran’a ambargonun kaldırılması ve Rusya’ya Batı’nın uyguladığı yaptırımlar, petrol fiyatlarındaki büyük düşüş, küresel finans sistemindeki negatif faiz, IŞİD denen terör örgütünün ortaya çıkışı, Karabağ’da oluşan gerginlik, Güney Amerika’da yaşanan ekonomik ve siyasi krizler ve nihayetinde Avrupa’nın geleceğini sarsan Brexit referandumu. Geçtiğimiz beş yıla sığdırılan tüm bu olaylar bütünü akılcı bir bakışla analiz edildiğinde, bizlere dünyada yeni bir düzenin kurulma arifesinde olduğunu açık bir biçimde anlatıyor. Mesele şu ki, Türkiye bu yeni sistemin neresinde yer alacak? Laleli bu kırılmadan nasıl etkilenecek?

Piyasalar ve bölgeler büyüdükçe etkileri ve dış faktörlerden etkilenme oranları artar. Laleli buna en güzel örnektir. Kendi kabuğuna çekilen küçük bir ekonomik bölge olsaydık bugün yolumuza sorunsuz bir biçimde devam edebilirdik. Ancak büyüdük, hem de fazlasıyla. Ülke ticaretine sunduğumuz katkı ve katma değer arttı, uyguladığımız fiziki altyapı çalışmaları, tanıtım faaliyetleri ve kamu ile ortaya koyduğumuz işbirliği projeleri Laleli’yi adeta eşsiz bir cazibe merkezi haline getirdi. Tüm bu faaliyetler de dünya moda ve hazır giyim sektöründeki bakışların Laleli’ye odaklanmasıyla sonuçlandı. Bu kadar hızlı ve güçlü büyümemiz kuşkusuz yukarıda bahsettiğimiz küresel negatif gelişmelerden daha fazla etkilenmemize yol açtı. Birçok farklı pazara hitap etmemiz, dünyanın farklı yerlerinde yaşanan krizleri direkt ya da dolaylı olarak Laleli’ye taşıdı. Bugün Orta Doğu, Afrika ve Avrasya’da yaşanan siyasi, ekonomik ya da içsel en küçük bir gelişme Laleli’de fazlasıyla hissedilir durumda. Bu handikap esasında bizim zayıflığımızdan çok ulaştığımız engin seviyeyi göstermektedir. Uzun yıllara dayanan tecrübe ve birikimi ile birçok ülkenin hazır giyim, turizm, lojistik, finans ve hizmet sektörleri ile doğrudan işbirliği içerisinde olan Laleli tıpkı ülkemiz gibi büyümenin ve gelişmenin sancıları ile yüzleşmekte. Dünya modasında söz sahibi oluyor ve ticari anlamda büyük işler ortaya koyuyorsanız böylesi beklenmedik handikaplarla karşılaşmanız gayet normal. Bugün yaşanan sorunsal durum bu açıdan ne ilk ne de son olacaktır. Dileğimiz en büyük ticari partnerlerimizden olan Rusya ile yaşanan sorunun karşılıklı anlayış ve kazan-kazan mantığı çerçevesinde çözülmesi. Rusya’nın alıştığımız tüketen ve harcayan eski Rusya olmadığı bilincinde hareket etmek ve kendimize yeni pazarlar bulmak ana hedeflerimizden olmalı. Bu çerçevede STK’lar, birlikler, belediyeler ve kamu kurumları arasında efektif ve anlık bir işbirliği mekanizması geliştirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum.

Bu güç ve karmaşık durum ekseninde yolumuzun daima açık ve aydınlık olmasını diliyor, Ramazan Bayramınızı en içten duygularla kutluyorum. Bayramın ülkemize ve dünyaya barış, huzur ve refah getirmesi ümidiyle ailenizle birlikte kazasız ve keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Giyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022