Finansal saldırılara karşı Türkiye

Ülkemiz son on beş yılda iç ve dış olmak üzere birçok saldırıya maruz kaldı. Bu saldırılar kadim milletimizin iradesi ve ferasetiyle, çoğunlukla büyük bedeller ödenerek bertaraf edildi. Öyle ki milletin içinden yetiştiğini iddia eden hainler yine bu milleti acımadan öldürebildiler. Bir dönem nerdeyse her ay yaşanan patlamalarda yüzlerce insanımızı kaybettik. Askeri muhtıralar, terör, 17-25 Aralık, garabet davalar vs. derken başarıya ulaşamayan süreç tahmin edileceği üzere ağır finansal saldırılar boyutuna uzanıverdi. Ülkemiz belki de dünyada bir eşi benzeri görülmemiş küresel boyutta finansal saldırılarla baş başa bırakıldı. Dünya bu süreci şaşkınlıkla izlerken ABD yönetimi elindeki dolar argümanını kullanarak acımasızca ülkemize saldırmakta. Ekonomik anlamda sıkıştıracağı Türkiye’den siyasi taviz elde edeceğini uman ABD, bu taarruzlarını aralıksız sürdürüyor.

Elbette ki bu saldırılar sadece Türkiye üzerinde uygulanmıyor. İran, Rusya gibi ülkeler de bu süreçte payına düşeni alıyor. Ancak bizim bir farkımız var. Ülkemiz İran ve Rusya gibi petrol ve gaz zengini değil. Bizim gücümüz uzun yıllara dayanan sanayimiz, üretim ve girişim konusundaki etkimiz. Bu açıdan diğer ülkeler bu saldırıyı daha çok devlet bazında hissederken bizler özel sektör noktasında da etkileniyoruz. Volatilitesi yükseltilen döviz kurları imalat ve ihracat sektörlerimizde belirsizlik oluştururken geleceğe dönük yatırımları da sekteye uğratmayı amaçlıyor. Ancak bu planı uygulayanlar bir gerçeği es geçiyorlar. Bu milletin birlik ve beraberliğini, inancını ve yeri geldiğinde vatan uğruna her şeyini bir an bile düşünmeden feda edebileceğini hesaba katmıyorlar.

Bu süreçte Laleli’ye ve bölge firmalarımıza çok büyük vazife düştüğünü belirtmek isterim. Doksanlardan bugüne değin yaşanan krizlerden çıkışımızda Laleli’nin etkisi hala kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Bizlerin ülkemize kazandıracağı her bir döviz, bu hain emel ve planları boşa çıkaracak ve ülkemizin bu darboğazdan çıkmasına destek olacaktır. Bu inanç ve kararlılıkla her zamankinden daha fazla çalışmamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Laleli, ülkemizin bize ihtiyacı olduğu her an göreve hazırdır ve hazır olmaya devam edecektir.

İnancımız gereği her şerde bir hayır olduğuna inanırız. ABD yönetiminin uyguladığı bu baskı ve dolar operasyonları büyük bir çöküşün başlangıcı olarak görülmelidir. Hunharca ve gaddarca yapılan bu aymazlıklar küresel güç olduğunu iddia eden ABD’yi dünya nezdinde fazlasıyla itibarsızlaştırmıştır. Özellikle doların küresel ticarette bir yıkım aracı olduğu algısı devletleri alternatif parasal araçlar bulmaya itmektedir. Yaşanan bu süreç finansal bir silah olarak kullanılan doların çöküşünde bir milat olarak görülebilir. Bundan böyle ülkeler kaynak ve ürünlerinin satışında daha çok yerel para birimlerine yönelecek ve bu tehdit/risk olasılığını dikkate alarak hareket edeceklerdir. Bu nedenle 2018 yılının tarihsel süreçte büyük bir değişimin ve dönüşümün mihenk taşı olacağını söylemek isterim.

Tarihi ve kökleri bin yıllar öncesine dayanan milletimiz bu amansız saldırılarla elbette ki baş edebilecek güce ve kapasiteye sahiptir. Yeter ki bizler bir ve beraber olalım. Yeter ki ülkemize, kendimize ve geleceğimize inanarak yolumuza hız kesmeden devam edelim. Şunu biliyoruz ki bu yüzyıl, ülkemizin adının altın harflerle yazıldığı ve büyük başarılara uzanacağımız bir dönem olacaktır. Yaşanan sancıların bir nedeni de budur. Dayatmalara, kuşatmalara direnirseniz bu saldırılarla yüzleşmeniz doğaldır. Ancak yılmaz ve mücadele ederseniz o zaman geleceğiniz aydınlık, yarınlarınız umut dolu olacaktır.

Bizler ülkemizin yürüdüğü bu yolda Laleli olarak her türlü yükü omuzlamaya hazırız. Gerekli reformlar ve eylem planları çerçevesinde ekonomimizi çok daha güçlü ve etkin bir hale getirmemiz şart. Aksi halde bu tür saldırılar bizleri yıkamasa da yoracak, yıpratacak ve zaman kaybettirecektir. O halde sıkı, efektif ve çağın gerekleri çerçevesinde işleyecek dinamik bir ekonomik modeli hızlıca hayata geçirmeliyiz.

Güzel ülkemizin yolu ve bahtının daima açık olması dileğiyle saygılar sunuyorum.

Gıyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022