728 x 90

MİKRO İHRACAT VE LALELİ

Bildiğiniz üzere Ekonomi Bakanlığı, TİM ve LASİAD işbirliğinde uzunca bir süredir Mikro İhracat konusu üzerinde çalışmaktayız. Sürecin başından itibaren projeye yoğun mesai harcayan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nureddin Nebati’ye, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay’a ve TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle’ye emekleri için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Gelinen noktada Laleli’yi bambaşka bir kulvara taşıyacak bu proje ile bölgemize yepyeni kazanımlar sağlamayı amaçlıyoruz. Üzerinde yoğun ve detaylı bir biçimde çalıştığımız bu proje inanıyorum ki Laleli’nin uzun yıllara dayanan ticari geçmişine ve tecrübesine büyük değer katacaktır.

Verilen büyük emek ve gayretlerin sonucunda 15 Şubat 2020 tarihi itibariyle Atatürk Havalimanı Kargo terminalinde Mikro İhracat için ayrılan geçici depolama alanından ihracat gerçekleştirmeye başladık. Laleli adına tam anlamıyla milat diyeceğimiz bu proje ile bölgemiz, kısa süre içerisinde adına ve şanına yakışır bir seviyeye ulaşacaktır. Laleli’nin reel anlamda ülkemize sunduğu katkının ve gerek finansal gerekse ekonomik anlamda ortaya koyduğu katma değerin anlaşılması açısından bu projenin oldukça önemli olduğunu düşünmekteyim.

Projenin ilerleme safhası ile eşgüdümlü olmak kaydıyla LASİAD olarak yoğun bir çalışma içerisine girdik. Başta bölge firmalarımıza dönük gerçekleştirdiğimiz seminer ve bilgilendirme toplantıları olmak üzere projemizi sürekli bir biçimde tabana yayma gayreti içerisinde olduk. Firmalarımızın bu anlamda bilinçlenmesi gerektiğinden hareketle alanında uzmanlaşmış profesyoneller eşliğinde ve detaylı bir şekilde projeyi anlattık. Gelinen noktada bu projeyle birlikte Laleli bütün gücü ve enerjisiyle büyümeye ve şahlanmaya hazırdır.

Elbette bu projenin bölgemize ve firmalarımıza sağlayacağı avantajları da anlatmakta yarar vardır. Laleli’yi ihracatta ülkemizin merkezine taşıyacak bu proje ile Laleli’den birçok ihracat şampiyonu çıkaracağımızdan eminim. On yıllardır ülkemiz için var gücüyle çalışan firmalarımız bu sayede kendilerini daha iyi ifade etme şansı yakalayacak, gerçekleştirdikleri alkışlanası başarılar için hak ettikleri değere ulaşacaklardır. Laleli’nin dünya ölçeğinde küresel bir vitrin olma idealine hızla ilerlediğimiz bu süreçte bölgemiz ticari anlamda büyük bir atağa geçecektir. Projenin odağında işi kolaylaştırma ve basite indirgeme mantalitesi olduğundan bölgemizin hızı ve servis kalitesi bu yeni süreçte daha da canlanacaktır. İhracat yapmaya başlayacak firmalarımız Eximbank’ın ihracatçılara sunmuş olduğu uygun oranlı kredilerden yararlanma imkanı bulacak, gerçekleştirdikleri yurtdışı satışları sigortalama şansı yakalayacaklardır. Özellikle kamu başta olmak üzere yeni dönemle birlikte bölge firmalarımız ihracatçı olmanın getirdiği ayrıcalıklardan faydalanma fırsatı bulacaklardır. Yine firmalarımız gerçekleştirdiği ihracat tutarına göre yeşil pasaport alma imkanı da elde edebileceklerdir. Bölgemizin yapısını tamamen değiştirecek ve Laleli’yi geleceğe taşıyacak bu proje inanıyorum ki Laleli’de yaşanacak ticari bir devrimin ilk adımları olacaktır. Birlikte daha güçlü olduğumuzun bilinciyle Laleli’nin sesi ve soluğu daha gür çıkacak, ülkemize sunduğumuz değerli katkıların rakamsal anlamda betimlenmesi sağlanacaktır.

Şüphesiz her yeni başlangıç yıktığı alışkanlıklar hasebiyle bizlere başta zor gelebilir. Ancak süreci doğru okuduğumuzda bu projenin ne denli önem arz ettiği ve bölgemiz adına hayati değer taşıdığını görebiliriz. Küresel gelişmelerin ticarete etkisi göz ardı edilemeyecek boyutlarda iken böyle bir dönemde ortaya koyduğumuz bu projenin Laleli ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. 

Giyasettin Eyyüpkoca

Başkandan


Haberler

Duyurular

Tüm Duyurular

Etkinlikler

Tüm Etkinlikler

Etiketler