728 x 90

Korteks, pet şişeden polyester iplik üretecek

img

Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, 10 milyon dolar yatırımla devreye aldığı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek.

Avrupa’nın önde gelen entegre ve inovatif polyester iplik üretim merkezlerinden Korteks, sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarını büyütmeye devam ediyor.

Korteks'ten yapılan açıklamaya göre, şirket, Zorlu Holding’in "Akıllı Hayat 2030" strateji doğrultusunda 10 milyon dolar yatırımla devreye aldığı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek.

Tesiste pet şişe ve diğer üretim firesi ipliklerden polyester ipliğin hammaddesi olan “RPET Cips” üretimi yapılarak, bunlar filament polyester ipliğe dönüştürülecek.

Toplam 17 bin metrekare kapalı alanda aylık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Korteks, virgin PES iplik tesisinde sıfır üretim firesiyle üretim yapabilecek. Yerli ve yabancı müşterilerine giyimden ev tekstili ve otomotive kadar polyesterin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılabilen geniş bir ürün yelpazesi sunabilecek.

 

 

"Yeni nesil bir tekstil anlayışını adım adım hayata geçiriyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Korteks Genel Müdürü Barış Mert, pandemi sürecinde böylesine önemli bir yatırımı tamamlamalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Zorlu Grubu’nda "Akıllı Hayat 2030" stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirerek bu konuda uzun bir süredir önemli adımlar atmaya devam etiklerini belirten Mert, şunları kaydetti: "Korteks çatısı altında hammaddeden, iş süreçlerine su ve enerji yönetiminden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda sürdürülebilirliği 360 derecelik bir yaklaşımla yönetiyoruz. Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil bir tekstil anlayışını adım adım hayata geçiriyoruz. Pandemi sürecinde, daha sürdürülebilir bir yaşama olan inancımızla hayata geçirdiğimiz Polimer Geri Dönüşüm Tesisi bunun en güzel örneklerinden biri. Bu yatırımla, bir yandan kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanırken bir yandan da her geçen gün daha da büyük bir küresel sorun haline gelen plastik atıkların yarattığı çevresel etkinin azaltılmasına katkı sağlayacağız. 1 ton geri dönüştürülmüş iplik üretimi için doğada biyolojik olarak parçalanamayan, tüketici atığı olan yaklaşık 110 bin adet plastik şişenin azaltılmasına katkıda bulunacağız. Plastik şişeler ve polyester bazlı iplik firesini geri dönüştürerek ekonomiye yeniden kazandıracak olan bu yatırım sayesinde döngüsel ekonominin doğası gereği enerji tasarrufu sağlayarak, sera gazı emisyonumuzu da azaltmış olacağız.”

Kaynak: https://www.dunya.com/sirketler/korteks-pet-siseden-polyester-iplik-uretecek-haberi-610133