İyi ki varsınız…

Bir adam sadece para kazanma fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle başaramayacaktır”.

Joyce Clyde Hall. 1899 yılında babası evi terk ettiğinde küçük bir çocuktu. Annesi ve kardeşlerine bakabilmek için 8 yaşında çalışmaya başladı. 14 yaşına geldiğinde sadece 540 $ biriktirebilmişti. Düşündü ve resimli posta kartları alıp satmaya karar verdi. 17 yaşında ilk şirketini kurdu. 1910 yılında yanında yalnızca iki kutu posta kartıyla Kansas’a yerleşti. 24 yaşında açtığı dükkan yandığında tüm malvarlığını kaybetmişti. Vazgeçmedi, her şeye yeniden başladı ve bugün büyüklüğü 4 Milyar dolara ulaşan, 2.400 mağazası ve 16.000 çalışanı olan “Hallmark Cards” şirketinin temellerini attı. 1966’da emekli olduktan sonra, ömrünün geri kalanını Kansas şehrinin gelişip büyümesine adadı.

Cylde Hall’un bu küçük yaşam hikayesinin ulaştığı başarı, sanırım yazının en başında söylediği cümlenin içinde gizli. Özellikle Laleli ve Lasiad açısından değerlendirdiğimizde beş önemli benzerlik olduğu kanaatindeyim. Birincisi yaşamın yalnızca para kazanma odaklı olmadığı, paranın yaşamak için bir araç ancak amaç olmaması gerektiği üzerine. Bizler bölgemizin tek sivil toplum kuruluşu olan Lasiad’ın yıllardır yürüttüğü sosyal proje ve hizmetler yoluyla Laleli’nin bu ağır yükünü omuzlamakta, dünyanın en ücra köşelerine bu kadim dernek vasıtasıyla el uzatabilmekteyiz. Bizleri aynı amaç etrafında birleştiren derneğimiz, üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri ile tabiri caizse bizleri hizaya getirmekte, önemli bir eksikliğimizi gidermektedir. İkinci husus ise Laleli’de yaşayan esnaf ve sanayicilerimizin tıpkı onun gibi iniş çıkışlarla dolu olan yaşam hikayeleridir. Yaşanan onca savaşlar, sürekli değişim gösteren pazarlar, gümrük sorunları, döviz kurları ve siyasi krizlere rağmen yılmadan, inançla yoluna devam eden esnaflarımız dükkanı yanan o genç çocuğa ne kadar da benziyor değil mi? Hayata kaç defa yeniden başladık kim bilir! Her şeye rağmen ümidini yitirmemek ve geleceğe umutla bakabilmek bana göre Laleli’nin ana felsefesidir. Üçüncü benzerlik; tıpkı Cylde Hall gibi yaşama çok küçük yaşlarda başlayıp hayatın ağır sorumluluklarını erken yaşlarda üstlenmenin bizlere hiç de yabancı gelmeyen sözcükler olduğudur. Farklı sosyal sınıflardan olsak da Laleli’deki herkesin bu sokak ve kaldırımlarla ilgili bazen hazin ama çoğunlukla hoş hatıraları olduğundan eminim. Bu anlamda Laleli’ye hepimizin şükran borcu olduğu su götürmez bir gerçektir. Dördüncü benzerlik ise, o küçük çocuğun kurduğu işletmenin ulaştığı ekonomik güç ve büyüklüğün tıpkı Laleli gibi, küçük, sakin ve nezih bir aile semtinin bugün dünya ölçeğinde hatırı sayılır moda merkezlerinden birisine dönüşmesidir. Kanımca Laleli’nin sahip olduğu en büyük değer, yine kendisinin ismi, imajı ve marka değeridir. Bu açıdan bakıldığında bu değeri korumak ve geliştirmek tüm Laleli mensuplarının başlıca görevi olmalıdır. Sonuncu benzerlik ise, Cylde Hall’un yaşamını kazandığı şehre olan sadakat borcunu, ömrünün geri kalanını o şehre hizmet etmeye adayarak ödemesidir. Bizler Laleli’de yaşar ve burada kazanırken, bu bölgeye eğer gerçekten bir şeyler katabiliyor ve üzerimizdeki borç yükünü bir nebze olsun mahsup edebiliyorsak bunu kuşkusuz Lasiad aracılığıyla mümkün kılabilmekteyiz. Bu vesileyle derneğimizin kuruluşundan bugüne emeği geçen tüm gönül dostlarımıza en derin saygı ve şükranlarımı sunuyorum. İyi ki böyle güçlü ve saygın bir derneğimiz, iyi ki bizlere her daim destek olan sizin gibi değerli dostlarımız var.

Malumunuz üzere ay içerisinde İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB)’nin Genel Kurulu gerçekleşti. Vizyonumuz ve belirlediğimiz stratejik hedefler doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalar neticesini verdi ve bölgemizden üç arkadaşımız bu çatı örgütün yönetim kademelerine sizlerin de teveccühleriyle seçilmiş oldular. Arkadaşlarımıza yeni görevlerinde başarılar dilerken, genel kurula katılım gösterip oy veren ya da bizleri her zaman olduğu gibi gönülden destekleyerek motive eden tüm üye ve yol arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler görevimizin hakkını vermek adına çabalarımızı aralıksız sürdürecek, Laleli’nin gür sesinin her platformda dikkate değer bir biçimde duyurulması adına her zamanki gibi gayret edeceğiz. Aynı amaca yönelen ve bölgemizin çıkarlarını bireysel menfaatlerinin önünde tutan sizlerin içten ve samimi destekleri var oldukça, Laleli’nin bu ilerleyiş ve yükselişinin devam edeceğinden şüpheniz olmasın. Bizleri iri ve diri tutan güç kuşkusuz hepimizin içinde var olan bu eşsiz kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhudur.

Geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Fatih Belediye Başkanlığı’na tekrardan seçilen değerli başkanımız Sayın Mustafa Demir’i seçimde gösterdiği başarıdan ötürü kutluyor, bölgemize sağladığı sayısız hizmetlerin ve işbirliğimizin artarak devam etmesi ümidiyle bu yeni dönemde de kendisine şükran ve başarı dileklerimi sunuyorum. Kendisinin içten ve samimi desteklerini her zaman yanımızda hissettik, inanıyorum ki bu yeni süreçte de hissetmeye devam edeceğiz. Son olarak çevre ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik buhranlar nedeniyle zor dönemlerden geçiyor olsak da sizlere ümit dolu, bol kazançlı ve sağlıklı günler diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Giyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022