Kriz senaryoları

Ülke ekonomimiz, son dönemde özellikle döviz kurları ve faizler noktasında çalkantılı bir dönemden geçiyor. Hızla yükselen döviz kurları ve ardından gelen faiz artırımı akabinde yeni bir sürece girmiş bulunuyoruz. Bu yeni süreç beraberinde yeni kural ve koşulları ekonomik sisteme entegre etmiş oluyor. İşletmelerimizin bu noktada akılcı davranmaları fazlasıyla önemli. Süreci doğru okuyamayan yatırımcıların ve şirketlerin panik içerisinde, oportünist ve gelecek kaygısıyla yapacakları hamleler bumerang etkisiyle kendilerine zarar olarak dönebilir. Belirlenecek stratejiler ve alınacak kararlar günün kargaşa ortamı baz alınarak değil ülkemizin gelecek potansiyeli düşünülerek değerlendirilmelidir. Dünya konjonktüründe ülkemizin jeopolitik konumu, önemi ve ekonomik anlamda ulaştığı küresel düzey asla unutulmamalıdır. Uzun yıllar boyunca istikrarlı büyümesini sürdüren, altyapı yatırımlarını büyük oranda tamamlamış, dev projeleri bir bir hayata geçiren, yönünü ihracata ve üretime dönmüş bir ülke olarak daha yolumuzun uzun ve yazacak birçok başarı hikayemizin olduğunu unutmamalıyız. Türkiye politik kıstaslar ekseninde yürüyen değerlendirme kuruluşlarının koyduğu ölçeklerden kat be kat güçlü, dinamik ve sağlam bir ekonomiye sahiptir. Bunu anlamak için ülkemiz sanayi altyapısını ve KOBİ portföyünü incelemek yeterlidir. Kriz batağına saplanmış ve yıllardır bu bataktan çıkamayan Batılı ülkelere jest üstüne jest yapan bu kuruluşlar, konu Türkiye olunca birden taraflı davranmakta ve gerçek yüzlerini göstermektedirler. Ama realite onların harflerle ifade ettiği notlardan tamamıyla farklıdır. Ülkemiz her anlamda güçlü ve ayakları yere basan bir temelde ilerlemektedir.

Bu tablo ve sistematik dengeler ele alınırken unutulmaması gereken yegane unsur sürecin doğru yönetimidir. Türkiye düşmanlarının etrafta kriz senaryoları uçurduğu bu zamanda ekonomi ve onun ince balansları dikkatle ve titizlikle ele alınmalıdır. Alınacak kararlarda sektörel nabzın doğru yoklanması ve asgari düzeyde de olsa belirli bir konsensüs sağlanması ülkemizin geleceği adına önemlidir. Yapıcı eleştirileri dikkate alan bir ekonomi yönetimi muhakkak ki temelleri sağlam olan ekonomimizi şahlandırmaya muktedir olacaktır. Bizler Laleli olarak bu süreçte tıpkı geçmişte olduğu gibi üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yönünü tamamıyla ihracata ve dış pazarlara çevirmiş bir Laleli, ülkemizin en önemli ekonomik silahlarından birisidir. İhracat adına, ülkemize döviz ve istihdam kazandırma adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Ekonomi gemimizi sağ salim limana ulaştıracağımızdan şüphemiz yok. Birlik-beraberlik içerisinde ve ortak akıl çerçevesinde yürüyerek başarıya ulaşacağımızdan eminiz.

Ülkemizin geleceğine ve büyümesine inancımız her zaman tamdır. İnanıyorum ki bu ağır ve zorlu dönemden ülkemiz alnının akıyla ve güçlenerek çıkacaktır. Sizi yıkamayan her şey özünde sizi güçlendirir. Bizler yılmayacak, yıkılmayacağız. Kriz tellalları ellerini ovuşturmaya devam etsinler. Ama unutmasınlar ki gemi su alırken konforlu kamaralarda oturanlar aldananların ta kendileridir. Kendimizi yok yere kandırmayalım! Ülkemiz 80 milyonluk nüfusuyla birlik ve beraberliğini koruduğu sürece önümüze ne çıkarsa çıksın bize zarar veremeyecektir. Bizler genlerine azim, kararlılık ve gayret işlemiş özel bir milletiz. Bu tür spekülasyonlar bizleri yıkamaz, tam aksine hırslandırır, inancımızı körükler, güçlendirir. Bu açıdan Türkiye, bahsedildiği gibi karamsar bir durum ve tabloyla asla yüzleşmeyecektir. Bu geçici dönemi doğru okumak ve bunu fırsata çevirmek elimizdedir. Buna inanalım ve geleceğimize odaklanalım. İnancımız gereği her şerde bir hayır olduğu gibi bu şerden de bir hayır çıkacağına yürekten inanıyoruz.

Şunu unutmayalım: Gelecek bizimdir, gelecek Türkiye’nindir, gelecek Türkiye’dir. 21.yy bizim yüzyılımız olacaktır. Es vermeden, hız kesmeden ve yılmadan çalışmak, alın teri dökmek yalnız bizler için yazılmış bir zaruret değil, gelecek nesillerimize olan asli bir borcumuzdur. Bu borcu da ancak ve ancak gayretle çalışarak ödeyebiliriz. Birlik olursak, birlikte yol alırsak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.

Bu dilek ve temennilerle sizleri selamlıyor, saygılar sunuyorum.

Gıyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022