Merkez Bankası’nda yüzde 15’le tek faiz dönemi!

Merkez Bankası Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda, politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltti. Fonlama kompozisyonunda sadeleşmeye giden Merkez Bankası, artık haftalık reponun ana politika aracı olacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yüzde 10,25 olan politika faizini yüzde 15’e çıkardı. Faiz artışı piyasa beklentilerine paralel geldi. Bu arada piyasaların bir başka beklentisi olan ‘sadeleşme’ adımı da atıldı. Merkez Bankası fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını ve bu faiz oranının parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacağını duyurdu.

Kararla birlikte dolar/TL, ilk tepki olarak 7,50’ye kadar çekilirken euro/TL ise 8,90 liraya geriledi. Açıklamadan dakikalar öncesinde dolar/TL 7,70; euro/TL 9,15 düzeyindeydi. Gelen ilk tepkinin ardından yükselen dolar/TL 7,60’ın hemen üzerinde dengelenme çabasında..

‘Net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma’nın gerekçeleri

PPK toplantısı sonrası paylaşılan duyuruda; küresel ekonominin üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma gösterdiği, ancak, son dönemde artış gösteren COVID-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin yükseldiği ifade edildi.

İktisadi faaliyette toparlanmanın devam ettiği kaydedilen duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir.

Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.”

Politika faizi tek gösterge olacak

Duyuruda, düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Merkez Bankasının, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacağı vurgulanan duyuruda, “Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin PPK’nın geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanarak, toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

 EKONOMİSTLER NASIL YORUMLADI? 

Tera Yatırım/Enver Erkan: İlk sınav başarılı

Merkez Bankası, yüksek oranlı politika faiz artışı ile piyasa koşullarına uyum sağlamış, reel faiz pozisyonunu kuvvetlendirmiş ve tüm fonlamayı da tek bir orana yönlendirerek öngörülebilirliği artırmış oldu. Merkez Bankası, bundan önceki süreçte geç likidite penceresini bir ana politika aracı gibi kullanarak günlük fonlamadaki ağırlığını artırmıştı. Eylül PPK toplantısı haricinde, resmi bir politika faiz artışı yapmayan Merkez Bankası, ucuz fonlama kanallarını kısarak veya kapatarak bankaları en yüksek borç verme oranı olan GLP’ye yönlendirerek TRY fonlama maliyetini artırıyordu. 475 baz puanlık faiz artışı, dramatik bir artış gibi görünse de, aslında 18 Kasım itibariyle açıklanan TRY fonlama oranının %14,80 olmasından dolayı pratikte sadece 20 baz puanlık bir faiz artışına işaret ediyor. Ancak, bundan önce farklı kanallara yönlendirilen TRY fonlamasının, repo faizi etrafında şekillenecek olması itibariyle günlük olarak çok sık ve yüksek aralıklarla değişen bir fonlama kompozisyonu olmayacak. Bu durum Merkez Bankası’nın politikasına yönelik öngörülebilirliği artıracak ve politika hamlelerinin amacına ulaşmasını sağlayacaktır. 

Politika faiz artışı ile beraber, reel faiz pozisyonu da resmileştirilmiş oldu. Ekim enflasyon oranı %11,9 seviyesinde gerçekleşmekle beraber Merkez Bankası’nın yılsonu beklentisi %12,1 seviyesindedir. Piyasanın ağırlıklı beklentisi yılsonunda %12-13 bandında bir enflasyon, kur artışlarının fiyatlara etkisi %100 oranında yansımadığı için mevcut enflasyona dair yukarı riskler devam etmektedir. Nominal faizin %15 seviyesine yükseltilmesi, cari enflasyona göre reel faiz oranımızı %2,8 seviyesine yükseltiyor. %12’lerde gerçekleşecek bir yılsonu enflasyonunda da reel faiz pozisyonu %2’lerde kalacaktır. 

 Deniz Yatırım/Orkun Gödek: 
“Retorik değişmiş olabilir” düşüncesi güçlü şekilde teyit edildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10.25 seviyesinden yüzde 15.00’e yükseltildi. Böylece piyasa ve Deniz Yatırım Araştırma Bölümü beklentileri ekseninde gerçekleşme takip edilmiş oldu.Toplantı sonrasında kamuoyu ile paylaşılan metin geçmişe kıyasla daha kısa, net mesajlar içeren ve fiyat istikrarı vurgusunu öne çıkaran ifadelerden oluşuyor. Ek olarak, tüm fonlamanın haftalık repo faizinden yapılacağı ve bu durumun parasal duruş için tek gösterge olacağı mesajını sadeleşme yolunda atılmış son yılların en net adımı olarak görüyoruz.

TCMB kararı sonrasında Türk lirası cinsinden fiyatlanan varlıklara yönelik son 2 hafta içerisinde taşıdığımız iyimserlikte herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Ülke risk primindeki azalış eğiliminin devam etmesini bekliyoruz.”

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/merkez-bankasinda-yuzde-15le-tek-faiz-donemi-haberi-600775

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022