Ramazan Ufkunda Bayram

İçerisinde bulunduğumuz mübarek Ramazan Ayı’nın bereket dolu şu günlerinde sevgi, huzur ve muhabbet duygularının yüreklerimizi kuşatması dileğiyle sözlerime başlamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi iş anlamında neredeyse aylardır devam eden iniş çıkışlarla dolu uzun bir sürecin içerisindeyiz. Hitap ettiğimiz pazarlardaki sezon bitimi ve değişimleri, uzun yeni yıl tatili ve bayramlar ve son olarak ülkemizde yaşanan olaylar derken istikrar adına sıkıntılı bir dönem geçirmiş olduk. Süreklilik arz eden yüksek giderler altında varlığını sürdürebilmek adına adeta yarış halinde olan firmalarımız, bu tip ani gelgitler karşısında ne yazık ki bir yara daha almış oldu. Bu evrede belirsizlikler ve kurlarda yaşanan dalgalanmaların herkese olduğu gibi bölgemiz işadamlarına da pozitif ya da negatif anlamda etkileri olmuştur. Son dönemde Amerikan Merkez Bankası (FED)’in söylemleri dikkate alındığında, uzun vadede daha fazla üretim ve satış odaklı olmamız gerekliliği kaçınılmaz görülmektedir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için üretimin her kolunda artık basic ürünlerden çok inovatif ve tasarıma dönük ürünlere odaklanmaya mecburuz. Görünen o ki gelişiyor ve geliştikçe dünyaya daha çok entegre olup  yaşanan her olaydan geçmişte olduğundan daha fazla etkileniyoruz. Bunlar büyümenin ve küresel pazarlarda etkin, güçlü bir ülke olabilmenin doğum sancıları olarak algılanabilir ancak burada son derece ihtiyatlı ve kararlı olmamız gerektiği kanaatindeyim. On yıllara dayanan ticari ve sanayi tecrübesiyle bölgemizin bu dalgalanmalar karşısında tıpkı geçmişte olduğu gibi ayaklarını yere sağlam bir şekilde basacağından kuşkum yoktur. Bu bilinç büyük-küçük demeden tüm firmalarımıza  yayılmalı, bu geçiş dönemini sağ salim, hasarsız bir şekilde atlatabilmeliyiz.

Burada ay içerisinde düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen iftarımız da bizler için kaynaşma, hasbi hal edip dertlerimizi paylaşma ve var olan sorunlara çözüm yolları arama adına önemli bir fırsat olmuştur. Fikirlerinizi, görüş ve önerilerinizi detaylı bir şekilde dinleyip not ettiğimizden emin olabilirsiniz. Ayrıca gecemize katılım gösterip bizlere onur veren AB Bakanımız Sayın Egemen Bağış başta olmak üzere, Fatih Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, kamu ve özel sektörlerin üst düzey yöneticileri, siyasi partilerin değerli mensupları, sivil toplum kuruluşlarının saygın yönetici ve üyeleri, konsolosluk temsilcileri ve Lasiad’ımızın pek değerli üyelerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Yine bu ışığı yakan ve bu birlikteliğe vesile olmuş, Lasiad’ın kuruluşundan bugüne emeği geçen herkese şahsım ve yönetim kurulum adına ayrıca teşekkür ediyorum. Bir arada olmanın hazzını doyasıya yaşadığımız o güzel gecede sizlerin enerjisi bizlere her zamanki gibi gelecek adına umut vermiş oldu. İnanıyorum ki bu birliktelik ve güç birliği, çıktığımız hizmet yolunu her zamanki gibi gönül ışıklarıyla aydınlatmaya devam edecektir.

Son olarak mübarek Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyor, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kazasız bir bayram geçirmeniz dileğiyle saygılar sunuyorum.

Giyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022