Turizm sektörü sezon dışı talep için hesap yapıyor

Pandemi nedeniyle darbe alan turizm sektöründe yaz sonuna doğru hareketin artması sezonu uzattı. Önceki yıllarda ağustos ayında yoğunlaşan talep eylüle kaydı. Sahillerde yerli turist, yoğunluğunu yabancıya bırakırken, sektör temsilcileri Rusya’dan gelenlerin ağırlıkta olduğunu vurguluyor. Ağustosta kapıları açan Ruslar, Türkiye’ye gelmeye devam ederse, normalde Akdeniz’de ekimde biten sezon kasım, aralık aylarına kadar uzayabilir. Bu yıl yüzde 50’den fazlası açılabilen tesisler, İngiltere, Ukrayna gibi ülkelerden de gelen talebin yeterli olup olmadığına karar vermek için ekim ayını bekliyor. Genelde yazın bitmesiyle kapanan Ege Bölgesi, bu yıl sezonu eylül-ekime sarkıttı. Düşük yoğunlukta tatili tercih eden yerli turist, okul çağında çocuğu olmayan yabancı turistin bir kısmı tatile devam ediyor. Öte yandan Yunanistan’ın limanlarını açmaması ile Türkiye sahillerinde daha önce görülmemiş yat yoğunluğu yaşanıyor. Mega yatların da çevrelediği, Göcek, Selimiye, Dalyan gibi bölgelerde yatların yoğunluğu ile işletmeler, sezonu kasıma kadar uzatacak. Sektör, yatların Türkiye kıyılarına gelmesinin önümüzdeki yıla olumlu etkileri olacağını belirtiyor. Bu yaz turizm sezonunun ancak haziranda göreceli olarak hareketlendiğini hatırlatan Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, temmuz ve ağustos aylarında kıyı bölgelerde açık olan otellerde hem yerli tatilci hem de turist girişleri ile doluluk ortalaması yüzde 40-50’lerde gerçekleştiğini belirtti. Pandeminin hızlanması da sonbahara yönelik beklentileri olumsuz etkilediğini ifade eden Eresin, açık olan bazı otellerin yıl sonuna kadar faaliyetlerine yine ara vermeye başladığını belirtti.

“Eylülde yerli-yabancı oranı tersine döndü”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, pandemi etkisiyle yaz aylarının yerli turist ağırlığıyla geçtiğini hatırlatırken; eylülde yüzde 80 yerli, yüzde 20 yabancı turist oranının tersine dönmeye başladığını söyledi. İşler, “İngiltere, Rusya ile Polonya ve Romanya olmak üzere Orta Avrupa’da yüksek talep var. Türkiye’nin ‘güvenli turizm’ uygulamaları ile Avrupa’da en hijyenik tatil ortamını sunduğu çok iyi anlaşıldı. Tedbirleri elden bırakmadan kurallara uyarsak, hem sosyal hayatta, hem de ekonomide iyi dönüşler almaya devam ederiz” diye konuştu.

Eylül ayının iyi geçtiğini vurgulayan Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, rezervasyonlarda 20 Eylül’den sonra bir duraksama olduğunu söyledi. Antalya’da ekim sonunda kapanmaya hazırlanan otellerin olduğunu belirten Alkaya, Antalya’nın Belek bölgesinde futbol ve golf turizminin kış aylarında yapıldığını hatırlatarak, “Şu an için biz kapatmayacağız. Golf turizminde en çok gelenler, İngilizler… Geçen yılın gerisinde olsa da şu an kasım-aralık için rezervasyonlar mevcut. Futbol turizminde ise Rusya’ya kaldık sadece. Ancak belirsizlik sürüyor. İşlerin iyi gitme ihtimaline tutunuyoruz” dedi.

“Sezonun karnesi için ekimi bekliyoruz”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, “Rusya’dan ve Almanya’dan gelen misafirlerimizi ‘Güvenli Turizm’le ağırlıyoruz. Sezonun karnesini çıkarmak için eylül sonunu beklemek gerekiyor. Sezonun uzayıp uzamayacağını görmek ise ekimi bulacak gibi. Bu şartlarda doğru değerlendirmeleri yapmak daha uygun olacak” dedi.

“Eylül ağustosa göre daha iyi bitecek”

Eylülün ağustosa göre daha iyi biteceğini belirten TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Ferit Turgut, ekimin aynı hızda geçmeyecek gibi göründüğünü söyleyerek, “Okulların açılmasıyla Türk misafir geri döndü, birçok yerliye çalışan oteller kapandı. Aynı durum Alman, İngiliz, Rus turistte de yaşanacak gibi… Otellerin birçoğu ekim sonu tesisi kapatmaya hazırlanıyor. Bu yıl yüzde 75 düşüş bekliyoruz demiştik. Bunun iyiye gittiğini söyleyemeyiz” dedi. Şu anda görülen taleplerle kasım- aralık aylarına uzaması biraz daha zor göründüğünü ifade eden Turgut, 15 Ekim gibi düşüşlerin yaşanmasını beklendiğini, mevsimsel olarak düşen talebin önceki yıllardan biraz daha fazlasıyla olacak gibi göründüğünü kaydetti.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/turizm/turizm-sektoru-sezon-disi-talep-icin-hesap-yapiyor-haberi-481936

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022