Yeni Sulara Açılma Vakti

“Yeni ve bakir pazarlar bulmamız” gerekliliği son yıllarda en çok kullandığımız argümanların başında geliyor. Daralan ve politik kırılganlıklardan an be an etkilenen coğrafyamızdan uzaklaşıp keşfedilmemiş ülkelere doğru yol almamız, bölgemizin geleceği açısından oldukça önemli bir unsur. Bu durum gün geçtikçe bizler için birer tercihten öte adeta zaruret halini almakta. Bölgemizde mevcut binlerce firmanın istikbali bu beklenti ekseninde şekillenecek. Geçmiş tecrübelerimize göre: Ya yeni bir yol bulacak ya da bu yoldan çekileceğiz.

            Geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği heyet kapsamında Amerika kıtasına dönük etkili bir seyahat gerçekleştirdik. Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan bu ziyaret yoluyla gerek Laleli’nin yeni pazarlara ulaşması adına gerekse de Laleli’nin sorunları ve çözüm önerileri noktasında gayet verimli istişare ve görüşmeler gerçekleştirdik. Bize coğrafi açıdan uzak görünen ama ürünlerimizin sayısız anlamda kabul göreceği bu ülkelerle ilgili zihnimiz birçok yönden birikim sağlamış oldu. Politik anlamda sorun yaşamamamızın gayet uzak olduğu bu ülkelerle ilgili ticari faaliyetlerimizi arttırmanın önemini bir kez daha idrak etmiş olduk. Mesafelerin ortadan kalktığı günümüz dünyasında dar ekonomik kalıplar içerisinde sıkışmanın ne kadar gereksiz ve keyfi bir durum olduğunu tekrardan anladık. Büyümek ve gelişmek için daha çok çalışmanın ve ürünlerimizi dünyanın en ücra köşelerine sunmanın gerekliliğini tekrardan teyit etmiş olduk. Yine Şubat ayı sonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleştireceğimiz bir diğer seyahatte bu defa Fildişi Sahili, Gana ve Nijerya’yı ziyaret edecek, Laleli’yi anlatarak bölgemize yeni pazarlar arayacağız. Dünyada rekabetin hiç olmadığı kadar had safhada seyrettiği günümüz dünyasında bu tür iş gezilerinin bölgemizde yer alan tüm işletmelerin ajandalarında yer alması gerektiğini düşünmekteyim. Gitgide sıkışan ekonomik altyapılar siyasi krizlere dönüşürken bu enkazın altında ne yazık ki tüccar ve sanayicilerimiz kalmakta. Bu hengameden kurtulmanın en önemli yolu da pazar çeşitliliğini sağlamak. Bunu başardığımız takdirde gündelik atışma ve sorunlardan uzak, gelecek projeksiyonunu belirlemiş ve önünü daha net görebilen bir bölge olmamız mümkündür. Bunun tek yolu da yeni pazar ve yeni ufuklara açılmak olacaktır. Aksi halde yorulmaya ve zorluklara boğuşmaya devam edeceğiz. Laleli gibi uzun yıllardır uluslararası arenada söz sahibi olmuş bir bölge için bunu gerçekleştirmek eminim o kadar zor olmayacaktır. İhtiyacımız olan tek şey inanmak ve harekete geçmektir. Kültürel anlamda farklı coğrafyalarla yıllardır ticaret yapan bölgemiz çıtasını yükseltmeli ve dünya vitrininde daha etkin ve etkili bir biçimde sahne almalıdır.

            Laleli olarak bizlerin en önemli farkı öncü ve aktif olmamızdır. Unutmayalım ki yaptığımız tüm faaliyet ve projeler örnek alınmakta ve izlenmektedir. Bu açıdan bizlerin bu yeni sinerjiyle birlikte alacağı yol ve güzergah ülkemiz insanları açısından da bir pusula görevi görecektir. Önce bizler inanır ve hayallerimizi hayata geçirirsek inanın arkamızdan milyonlar gelecek ve bizlerin çizdiği yolda yepyeni kapılar açılacaktır. Yaşadığımız tüm zorluklar ve geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerden kurtulmanın yegane yolunun bu olduğu kanaatindeyim.

            Bu vesileyle sizleri selamlıyor, başta vefakar ve cefakar analarımız olmak üzere tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

            Giyasettin Eyyüpkoca

Lasiad

Duyurular
06/03/2023
21/02/2023
12/02/2023
30/09/2022
06/08/2022
06/08/2022
02/08/2022
29/06/2022
29/06/2022
20/06/2022
20/06/2022
08/06/2022